Sponsorowane

Jak wybrać proszek do prania? (warto-kupic.pl)

Każdego roku Polacy wydają ponad miliard złotych na zakup proszków do prania. Wiele osób nadal jednak nie wie, jaki proszek do prania będzie najlepszy, a przy wyborze kierują się co najwyżej ceną bądź tym, które opakowanie ładnie wygląda na półce. To oczywiście żart, ale dobrze obrazuje wiedzę na temat proszków.

Nie warto przepłacać?

Wiele lat temu jedna z firm produkujących proszki do prania stworzyła reklamę, której naczelne hasło brzmiało “Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać”. Z jednej strony trudno zaprzeczyć słuszności tego stwierdzenia, jednak odnosząc je do sytuacji przeciętnej osoby kupującej proszek do prania, odpowiedź nie jest już taka oczywista.

Czy cena powinna być kryterium decydującym o zakupie konkretnego rodzaju proszku do prania? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ z jednej strony znaleźć można całkiem niedrogie proszki, które swoimi właściwościami powinny wystarczyć w większości zastosowań. Z kolei na drugim końcu barykady są proszki szeroko reklamowe w mediach, kosztujące kilka razy więcej, a mimo to dosyć słabo wypadające we wszelkiego rodzaju testach czy nawet codziennym użytkowaniu.

Jak znaleźć złoty środek? Cóż, przede wszystkim warto pamiętać o tym, że cena to po prostu nie wszystko. Znacznie bardziej liczą się rzeczywiste właściwości produktu.

Proszki do prania – właściwości

Ogromna oferta proszków na rynku zdecydowanie nie ułatwia wyboru. Biorąc pod uwagę ilość reklam, przeciętny konsument rzeczywiście może mieć problem z wyborem najlepszego produktu dla siebie. Producenci detergentów dosłownie prześcigają się w tworzeniu kreatywnych kampanii reklamowych, które mają przekonać klientów o niesamowitych właściwościach danego produktu. Warto jednak pamiętać o tym, że z reguły są to po prostu kolejne hasła marketingowe, które zawierają niewiele treści.

Opakowania proszków do prania w sklepach zawierają mnóstwo informacji – warto je dokładnie przeczytać! Inny proszek należy wybrać do wzmocnienia koloru, a zupełnie inny do usuwania plam.

Na jakie cechy warto zwrócić uwagę wybierając proszek? Najważniejszymi składnikami każdego detergentu piorącego są enzymy piorące. Wśród najczęściej występujących enzymów wyróżnić można celulazy (odpowiedzialne za ochronę kolorów), lipazy (doskonałe w rozkładaniu tłuszczu, czyli usuwaniu zabrudzeń), a także mannanazy (przeznaczone do usuwania plam z pasty do zębów czy czekolady). Proszki do prania zawierają także związki powierzchniowo czynne (polikarboksylany), których zadaniem jest odpowiednie nawilżenie tkanin oraz rozpuszczanie cząsteczek brudu.

Do koloru, do bieli?

I jeszcze rzecz teoretycznie oczywista, czyli dobór proszków do koloru tkanin. Producenci oferują środki do tkanin białych, kolorowych, a także uniwersalne proszki, które teoretycznie mają łączyć najlepsze cechy proszków do tkanin białych i kolorowych.

O różnicy pomiędzy proszkami do prania tkanin białych i kolorowych nie trzeba chyba się rozpisywać, bowiem jest ona mniej lub bardziej oczywista. Należałoby jedynie wspomnieć o tym, że na rynku dostępne są proszki o dosyć wąskim zastosowaniu – na przykład, do tkanin ciemnych albo delikatnych (https://www.makro.pl/shop/pl/office/category/proszki%20do%20prania/Proszki%20do%20prania).

Czy jednak zakup dwóch rodzajów proszku rzeczywiście ma sens, skoro i tak w sklepach znaleźć można produkty uniwersalne?. Dość powiedzieć, że środki przeznaczone do prania białych tkanin zawierają w swoim składzie dodatkową ilość wybielaczy, które mają za zadanie zachować biel na danej powierzchni. Proszek uniwersalny też to zawiera, dlatego jeżeli użyje się go do tkanin z nasyconym kolorem, to istnieje ryzyko, że ubrania nieco stracą barwę.

Wybierając proszek do prania nie warto kierować się wyłącznie jego ceną, bo w większości wypadków różnice nie są aż tak duże. Zamiast tego, lepiej poświęcić trochę czasu na lekturę opakowań.

Previous ArticleNext Article
Paulina Górecka

Jestem specjalistką od zdrowej diety oraz od odchudzania. Autorka wielu branżowych tekstów, takich jak między innymi recenzje czy artykuły dotyczące produktów wspomagających proces odchudzania, czyli tak zwanych suplementów diety. Posiadam bogate doświadczenie oraz głęboką wiedzę, dzięki czemu od lat jestem w stanie przygotowywać rzetelne oraz ciekawe recenzje produktów wspomagających odchudzanie. Jak mało kto, mogę poszczycić się również bardzo dobrą znajomością branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *