Dieta

Jak zdiagnozować nietolerancję pokarmową?

Nietolerancja pokarmowa polega na występowaniu u chorego różnorodnych symptomów na skutek niewłaściwej reakcji jego organizmu na spożywany pokarm. W ciągu ostatnich lat liczba diagnozowanych przypadków nietolerancji znacznie się zwiększyła – wykrycie choroby możliwe jest dzięki zrobieniu odpowiedniego testu.

Nietolerancję pokarmową można wykryć przy pomocy testów z krwi

Nietolerancja IgG zależna to występujący najczęściej rodzaj nietolerancji pokarmowej – w jej przebiegu układ immunologiczny osoby chorej produkuje zbyt dużą ilość przeciwciał IgG, co skutkuje występowaniem różnych dolegliwości. Przyczyn rozwoju tego schorzenia może być wiele, zalicza się do nich przewlekłe stosowanie antybiotyków, zakażenia bakteryjne i wirusowe, życie w ciągłym stresie, a także schorzenia autoimmunologiczne i nowotwory złośliwe.

Nietolerancję pokarmową zależną od przeciwciał klasy IgG można rozpoznać wykonując badanie krwi. Prawidłowa diagnoza jest bardzo ważna, ponieważ nieleczone nietolerancje mogą skutkować takimi schorzeniami jak otyłość, cukrzyca typu II czy niedokrwistość  – mówi Magdalena Sikora, specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Badanie krwi (takie jak na przykład test IMMUNOdiagDIETA) polega na pomiarze stężenia obecnych w niej przeciwciał IgG – ich podwyższony poziom świadczy o występowaniu nietolerancji pokarmowej. Wynik badania pozwoli nam więc na uzyskanie informacji, które konkretnie produkty pokarmowe są przez nas nietolerowane, a które nam nie szkodzą. Wiedza ta jest podstawą do wdrożenia odpowiednich zmian żywieniowych, dzięki którym dana nietolerancja cofnie się lub znacznie się osłabi. Zmiany te polegają zwykle na czasowym wykluczeniu z jadłospisu szkodzącego nam produktu lub na zamiennym spożywaniu go z pokarmami tolerowanymi.

Badanie na IgG zależną nietolerancję pokarmową – dla kogo jest zalecane?

Test pod kątem nietolerancji pokarmowej może przeprowadzić każdy, pozwoli to na odpowiednią personalizację własnego sposobu odżywiania. Wykonanie testu szczególnie wskazane jest jednak dla osób z objawami przypisywanymi nietolerancjom IgG zależnym.

Symptomy związane z nietolerancjami pokarmowymi mogą być bardzo różne, zalicza się do nich na przykład ból brzucha, wymioty, biegunki, zaparcia, przewlekłe zmęczenie, zmiany w zachowaniu, zaburzenia wzroku, problemy z zasypianiem, bóle mięśni i stawów, trądzik czy migreny – dodaje Magdalena Sikora.

W przebiegu nietolerancji pokarmowej mogą występować też trudności ze zrzuceniem nadmiernej wagi pomimo ograniczenia przyjmowanych dziennie kalorii i systematycznych ćwiczeń fizycznych – testy warto więc wykonać też w przypadku występowania tego typu problemów.

Ponadto, badanie na nietolerancję pokarmowej należy przeprowadzić również wtedy, jeżeli występują wątpliwości diagnostyczne – test ten przyczyni się bowiem do odróżnienia nietolerancji IgG zależnej od alergii pokarmowej. Ponowne zrobienie badania pozwoli natomiast na ocenę efektów działań podjętych po wcześniejszym zdiagnozowaniu nietolerancji pokarmowej.

Poczytaj więcej o nietolerancjach pokarmowych na Zdrowegeny.pl i dowiedz się czy warto je robić i dla kogo jeszcze są zalecane.

Previous ArticleNext Article
Paulina Górecka

Jestem specjalistką od zdrowej diety oraz od odchudzania. Autorka wielu branżowych tekstów, takich jak między innymi recenzje czy artykuły dotyczące produktów wspomagających proces odchudzania, czyli tak zwanych suplementów diety. Posiadam bogate doświadczenie oraz głęboką wiedzę, dzięki czemu od lat jestem w stanie przygotowywać rzetelne oraz ciekawe recenzje produktów wspomagających odchudzanie. Jak mało kto, mogę poszczycić się również bardzo dobrą znajomością branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *