Jaka pasta do zębów będzie dla mnie najlepsza? Pytanie postawione w tytule tego artykułu nurtuje każdego, kto pragnie we właściwy sposób dbać o stan swoich zębów i jamy ustnej. Rzeczywiście, higiena jamy ustnej nie sprowadza się tylko do regularnego szczotkowania zębów. Ważne jest też to, jaką pastę do zębów wybieramy. Obecnie na rynku mamy szeroki wachlarz tych produktów, a każdy ma działać nieco inaczej, w zależności od naszych potrzeb. Nasz wybór nie powinien więc być dziełem przypadku. Sprawdźmy, jakie istnieją rodzaje past do zębów i dla kogo są one przeznaczone.

Pasty do zębów – rodzaje i ich działanie

W każdej drogerii można znaleźć wiele rodzajów past do zębów. Oto kilka z nich: pasty dla dzieci, bez fluoru, wybielające, na podrażnione dziąsła, zwalczające kamień nazębny i próchnicę, mocno odświeżające oddech, dla osób noszących aparaty ortodontyczne, do zębów nadwrażliwych, dla palaczy czy antyseptyczne. Do najpopularniejszych past należą te przeciwdziałające próchnicy i kamieniowi nazębnemu, do podrażnionych dziąseł oraz wybielające. Omówmy sobie ich działanie.

Pasta przeciw próchnicy wzmacnia szkliwo i usuwa bakterie odpowiedzialne za jej rozwój. Najważniejszym składnikiem takiej pasty jest związek fluoru, który ma chronić zęby przed kamieniem nazębnym. Tak naprawdę każda pasta do zębów powinna posiadać takie działanie i zwykle też tak jest. Pastę do zębów przeciw próchnicy powinniśmy stosować regularnie.

Pasta do podrażnionych dziąseł ma na celu zatrzymać proces rozwoju paradontozy – częstej choroby mogącej powodować nawet wypadanie zębów. Tego typu pasty zawierają składniki łagodzące dzięki zawartości między innymi ekstraktu z szałwii, aloesu czy rumianku, które działają również przeciwzapalnie. Mogą także zawierać środki antybakteryjne, które skutecznie redukują bakterie pojawiające się w jamie ustnej. Takie pasty warto stosować okresowo, by usunąć problem podrażnionych dziąseł.

Pasta wybielająca ma za zadanie rozjaśnić koloryt zębów przynajmniej o jeden ton. Jej skład wzbogacony jest o mikroskopijne granulki, które mają działanie ścierne i powodują ścieranie osadu nazębnego i usuwanie przebarwień podczas szczotkowania. Istnieją też pasty wybielające na bazie naturalnych składników, na przykład wyciągu z cytryny lub sody oczyszczonej. Mają one właściwości wybielające – rozpuszczają i w ten sposób usuwają organiczne przebarwienia. Past wybielających nie powinno się stosować zbyt często i zbyt długo, gdyż mogą uszkodzić szkliwo i bardzo osłabić strukturę zęba oraz jego barierę ochronną.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zastanawiając się, jaka pasta do zębów będzie najlepsza, warto zwrócić jeszcze uwagę, czy producent daje gwarancję kilkunastogodzinnej ochrony, nawet pomimo spożywanych posiłków i napojów, jaką cieszy się opinią wśród użytkowników, co można sprawdzić np. w Internecie oraz czy polecają ją stomatolodzy. Dzięki temu uda nam się znaleźć pastę do zębów idealną dla nas. A regularne wizyty u stomatologa pozwolą nam ustalić, czy musimy zastosować pastę na jakieś konkretne schorzenie, na przykład paradontozę. Dbając w ten sposób o zęby, będziemy dumni ze swojego pięknego uśmiechu!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Leave a comment