Jeszcze nie tak dawno zdrowie układu kostnego człowieka utożsamiane było głównie ze spożywaniem odpowiedniej ilości wapnia. Od dziecka wpajano nam wiedzę, iż będziemy rośli silni i zdrowi, a nasze kości będą się prawidłowo rozwijały, gdy będziemy spożywać nabiał. Wapń, co prawda stanowi ważny składnik naszej diety, jednak równie istotne jest przyjmowanie związków, którymi są: witamina D3 oraz witamina K2. To one w głównej mierze odpowiadają za zdrowie kości oraz prawidłowy stan stawów i chrząstek.

Witamina D3 oraz K2 to zestawienie najczęściej spotykane pod postacią suplementów diety. Dlaczego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć.

Witamina D3 – podstawowe właściwości

Witamina D powstaje w organizmie człowieka podczas ekspozycji na promienie słoneczne. Nie bez przyczyny nazywana jest „witaminą życia”. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowanie organizmu człowieka. Osoby, które zmagają się z jej niedoborem, częściej chorują, mogą mieć zaburzenia koncentracji oraz stają się ospałe. Witamina D pozytywnie wpływa na odporność organizmu, samopoczucie, układ krążenia oraz układ pokarmowy. W Polsce na niedobór witaminy D3 cierpi około 90% populacji.

Witamina K2 – podstawowe właściwości

Źródłem witaminy K2 są sery oraz produkty fermentowane. Jeszcze nie tak dawno istniało przekonanie, iż jej suplementacja nie jest konieczna. Twierdzono bowiem, iż bakterie żyjące w jelitach podczas syntezy mikrobiologicznej dostarczają odpowiedniej ilości tego związku, w pełni pokrywając tym samym dzienne zapotrzebowanie na witaminę K2. Jej niedobór może negatywnie wpłynąć na stan kości oraz zahamować rozwój komórek. Podobnie jak witamina D związek ten nie jest magazynowany w organizmie.

Witamina D3 oraz witamina K2 – duet doskonały

Odpowiednio skomponowane połączenie witaminy D3 oraz K2 pomaga zadbać o właściwą gospodarkę wapniem w organizmie. Związki te wpływają na przyswajalność wapnia oraz usuwanie z organizmu jego nadwyżek. Nadmiar wapnia może bowiem negatywnie wpłynąć na naczynia krwionośne, zwapniając je. Zdrowe kości są bardzo ważne. Warto więc mieć na uwadze to, iż właściwa suplementacja witaminy D3 i K2 zapobiega rozwojowi osteoporozy i miażdżycy.

Suplement diety: witamina D3 i K2 – jaką formę wybrać?

Badania jednoznacznie wskazują, iż suplementacja witaminy D3 i K2 pomaga w oczyszczaniu tętnic oraz zwiększeniu gęstości kości. Decydując się na wprowadzenie do swoich codziennych nawyków suplementacji witaminy D3 i K2, warto zastanowić się nad formą preparatu. Czy zażywać dwa osobne środki? A może zdecydować się na połączenie ich w jednym? Praktyczniejszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zestawienie ich w formie 2 w 1. Przykładem wysoce przyswajalnego suplementu diety o prawidłowej zawartości obu witamin jest Vit D3 + K2 marki Cheers. Jest on dostępny w formie kapsułek, które stopniowo uwalniają się w organizmie. Suplementacja witaminy D3 i K2 jest gwarancją zdrowych kości, zębów i stawów oraz pozytywnego nastroju.

Dlaczego sama suplementacja witaminą D3 nie wystarczy? Długotrwałe dostarczanie tego związku do organizmu bez wsparcia witaminą K2 może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie nerek oraz innych organów. Połączenie tych dwóch witamin w suplementach diety jest więc konieczne i niejako wymuszone przez potrzeby organizmu.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

Leave a comment